XPS polystyren

XPS polystyren

Extrudovaný polystyren je velmi dobrým izolantem pro povrch, kde dochází k velkému tlaku, kde je velká nosná tíha, anebo v místech, v nichž se setkává izolovaný povrch se zeminou. Každá plochá střecha určitě najde využití v XPS izolantu, také sklepy nebo stěny domu, jenž mají být následně zasypány zeminou.

Základové zdivo bývá dnes ve většině případů zasypáváno zeminou a dochází tak k velkému tlaku, vysoké vlhkosti a všem jiným možným faktorům. I zde se určitě vyplatí použít extrudovaný polystyren, jenž díky svému složení a dokonalým vlastnostem pomůže od zmíněných problémů. Dalším vhodným místem, kde takový polystyren XPS použít jsou průmyslové haly – pod podlahu. Jestliže jsou v halách umístěny regály s těžkým zbožím, které přepravují vysokozdvižné vozíky, pak je extrudovaný polystyrén opravdu jedinou volbou. Jeho nosnost je neuvěřitelně vysoká a zvládne opravdu spoustu bodového a plošného tlaku a zátěže.

XPS mají vynikající tepelně izolační vlastnosti a dlouhou životnost. Mřížkovaný povrch je uzpůsoben pro lepší přilnavost na betonové stěny, proto není třeba speciálních hmoždinek, jak je tomu známo u klasických pěnových polystyrenů (EPS).

Extrudovaný polystyren pro svou výrobu využívá stejných materiálů jako pěnové polystyreny (EPS), avšak vše je vyráběno jinou technologií. Polystyrenové granuláty jsou roztaveny a před vytlačením se surovina tlakuje oxidem uhličitým. Výsledkem je pak prvek, který se nechá ztvrdnout a upravit do výsledné formy – kvádrových desek.

Často se vášnivě spekuluje o hořlavosti XPS polystyrenů. Hořlavost se udává velmi vysoká, nenechte se však zmást, že by mělo ihned dojít k požáru. XPS izolant je tzv. samozhášivý, což znamená, že jestliže začne hořet, změní se jeho složení v kapalné a kape, jako když si představíte hořící plast, jenž se vám taví před očima a pomalu ukapává a tím se jaksi vlastně sám hasí. Přesně k tomuto jevu dochází u extrudovaného polystyrenu, proto je určitě potřeba dbát na umístění ve střechách, kde se třeba často izolace setkává s potrubím, apod.

O webu

Izolace, izolace, izolace. Všechno se dnes izoluje, nejen z důvodu tepelných ztrát, nebo naopak z důvodu zadržení chladu v létě, ale také proto, aby byla stavba či izolované objekty dobře chráněny od všemožných škodlivin (bakterie, plísně, vlhkost, apod.). Extrudovaný polystyren je velmi pevným izolantem a přitom s ním není tolik práce, jako s jinými izolačními materiály. XPS má spoustu výhod a cena není nikterak vysoká.